Şahin Pipo

Inexpertly translated from their website: Sahin has been a pipe company for more than 30 years, when in 1980 Ahmed and Bekir Şahin were established as partners. They were producing high quality rosewood pipe stems ahead of the pipe distribution, and continues as a wholesale firm.

International research on pipe production as well as on-site R & D work has resulted in quality pipes manufactured in seven different countries, which contribute to our business through marketing around the world. The company also has pipe and cigar smoking accessories.

The objective is to continue this success story without sacrificing quality, and to provide the best products and services to pipe lovers.

Şahin Pipo 30 yılı aşkın bir süredir, kaliteli gül kökü pipo üretimi yapmaktadır. Öncesinde pipo dağıtımı ve toptan satışı konusunda hizmetlerini sürdüren firma, 1980 yılında Nevzat, Ahmet ve Bekir Şahin ortaklığında kurulmuştur.

Pipo üretimi konusunda uluslararası araştırma, bilgi ve birikime sahip olan kuruluş Avrupa ülkelerinde yapmış olduğu ARGE çalışmalarını bünyesinde yer alan ürün gamına yansıtmıştır. Üretilen kaliteli pipoları dünyada yedi farklı ülkeye pazarlayarak ekonomimize katkıda bulunan firma, model geliştirme yönüyle de pipo üretimi konusunda dünya çapındaki firmalar arasında gerçek yerini almıştır.

Firma aynı zamanda pipo ve puro içiminde kullanılan birçok aksesuar üretimini ve pazarlamasını da başarı ile gerçekleştirmektedir.

Hedefi, kaliteden ödün vermeden bu başarı hikayesini devam ettirmek, en iyi ürün ve hizmet anlayışını değerli pipo severlere sunmaktır.

Contact Information:

Website: http://www.sahinpipo.com.tr/
Hoby Mah. Arpacilar Cad. No. 6 
Anadolu Han Floor: 1 No. 3-8 
Bahcekapi (Nimet Abla BOX OFFICE AGAINST), the 
Eminonu Fatih / Istanbul - 34112 Turkey 
Tel: (0212) 520 86 98 - (0212) 511 66 77 
Fax: (0212) 513 68 97  
E-mail: The info@sahinpipo.com.t