23,094
edits
Line 305: | Line 305: | ||
|- | |- | ||
|'''[[J.N. Menhard]]'''||19th Century Meerschaum artisan | |'''[[J.N. Menhard]]'''||19th Century Meerschaum artisan | ||
|- | |||
|'''Kaufthal'''||Former Meerschaum pipe factory; Vienna | |||
|- | |- | ||
|'''[[Kemperling]]'''||Salzburger Pfeifenfabrik | |'''[[Kemperling]]'''||Salzburger Pfeifenfabrik |