23
edits
Line 462: | Line 462: | ||
|- | |- | ||
|'''Em Czapek'''||Czech brand, likely from the 19th century | |'''Em Czapek'''||Czech brand, likely from the 19th century | ||
|- | |||
|'''[[Jirsa]]'''||Oldřich Jirsa | |||
|- | |||
|'''[[Krška]]'''||Karel Krška | |||
|- | |||
|'''[[P. Omrt]]'''||Czech artisan making freehands | |||
|- | |||
|'''[[JanPipes]]'''||Jan Klouček | |||
|- | |||
|'''[[Novakpipes]]'''||Michal Novák | |||
|- | |- | ||
|'''[[Háp]]'''||Pavel Háp | |'''[[Háp]]'''||Pavel Háp | ||
Line 467: | Line 477: | ||
|'''[[Hodula]]'''||Pavel Hodula | |'''[[Hodula]]'''||Pavel Hodula | ||
|- | |- | ||
|'''[[ | |'''[[Vlasak]]'''||Martin Vlasak, Bohemia | ||
|- | |- | ||
|'''[[Kroupa]]'''||Hanz Kroupa | |'''[[Kroupa]]'''||Hanz Kroupa | ||
|- | |- | ||
|'''[[Machát]]'''||Richard Machát, amateur artisan, Symbol: '''RM''' | |'''[[Machát]]'''||Richard Machát, amateur artisan, Symbol: '''RM''' | ||
|- | |- | ||
|'''[[Machek]]'''||Jiri Machek | |'''[[Machek]]'''||Jiri Machek | ||
|- | |- | ||
|'''[[Pearl Bee]]'''||Radka Hofmannová | |'''[[Pearl Bee]]'''||Radka Hofmannová | ||
|- | |- | ||
|'''[[Zapletal ART]]'''||Jiří Zapletal | |'''[[Zapletal ART]]'''||Jiří Zapletal |
edits