2,411
edits
(New page: {| |- |'''<font size="4">A</font>''' |- |- |'''Adam'''||Wilfried Adam |- |'''Adsorba'''|||'''Denicotea'''; Bergisch Gladbach. |- |'''Albico'''||Albert Iffert & Co.; ex Schweina...) |
mNo edit summary |
||
Line 23: | Line 23: | ||
|- | |- | ||
|'''<font size="4">B</font>''' | |'''<font size="4">B</font>''' | ||
|- | |||
|- | |- | ||
|'''[[Baiano]]'''||Rudolf Apelt; Berlin. | |'''[[Baiano]]'''||Rudolf Apelt; Berlin. | ||
|- | |||
|'''Baldauf'''||Edgar P. Baldauf; Wankendorf. See '''[[Lennarts Pfeifenbau]]'''. | |||
|- | |- | ||
|'''[[Barbi]]'''||Rainer Barbi; Worth. | |'''[[Barbi]]'''||Rainer Barbi; Worth. | ||
Line 32: | Line 35: | ||
|'''[[Baudis]]'''||Hasso Baudis; ex Bremen. | |'''[[Baudis]]'''||Hasso Baudis; ex Bremen. | ||
|- | |- | ||
|'''Becker'''||Paul Becker. See '''[[Paul Pipes]]'''. | |'''Becker'''||Paul Becker; Pinneberg. See '''[[Paul Pipes]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''Becker'''||'''[[Wolfgang Becker]]'''; Duisburg. | |'''Becker'''||'''[[Wolfgang Becker]]'''; Duisburg. | ||
Line 39: | Line 42: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Billerbeck]]'''||Klaus-Dieter Billerbeck (aka "Bille"); Hamburg. | |'''[[Billerbeck]]'''||Klaus-Dieter Billerbeck (aka "Bille"); Hamburg. | ||
|- | |||
|'''Bindschädel'''||Reiner Thilo Bindschädel; Kraichtal. See '''[[Reiner Thilo Pfeifen]]'''. | |||
|- | |- | ||
|'''Birkdale'''||'''[[Wolsdorff]]''' brand. | |'''Birkdale'''||'''[[Wolsdorff]]''' brand. | ||
|- | |||
|'''Bittl'''||Joachim Bittl; Rostrup. See '''[[JB Pfeifen]]'''. | |||
|- | |- | ||
|'''[[Bittner]]'''||K. Bittner | |'''[[Bittner]]'''||K. Bittner | ||
|- | |- | ||
|'''[ | |'''[http://www.blue-lobster-pipes.de/ Blue Lobster Pipes]'''||See Peter "Pit" '''[[Rohrbach]]''' & Roger '''[[Wallenstein]]''' | ||
|- | |||
|'''Böck'''||Dietmar Böck; Senden. See '''[[Pfeifenbau D. Böck]]''' (pdb). | |||
|- | |- | ||
|'''Brandt'''||Oliver Brandt (father). See '''[[Brandypipes]]'''. | |'''Brandt'''||Oliver Brandt (father). See '''[[Brandypipes]]'''. | ||
Line 55: | Line 64: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Bürmann]]'''||Wolfgang Bürmann; Edermünde (Besse) | |'''[[Bürmann]]'''||Wolfgang Bürmann; Edermünde (Besse) | ||
|- | |- | ||
|'''<font size="4">C</font>''' | |'''<font size="4">C</font>''' |