2,411
edits
(New page: {| |- |'''<font size="4">E</font>''' |- |'''Eminent'''||'''Oldenkott''' sub-brand / second. |- |'''Ermanno'''||Alfred & Rudolf Eller GmbH; Obernzell. |- |'''Excelsior'''||'''[[Olde...) |
mNo edit summary |
||
Line 63: | Line 63: | ||
|'''[[hn handmade pipes]]'''||Heiner Nonnenbroich; Kerken. | |'''[[hn handmade pipes]]'''||Heiner Nonnenbroich; Kerken. | ||
|- | |- | ||
|'''Hoßfeld & Peter'''||See '''[[Schreinert | |'''Höppe'''||Olaf Höppe; Emerkingen. See '''[[Olis Pfeifen]]'''. | ||
|- | |||
|'''Hoßfeld & Peter'''||See '''[[Schreinert]]. | |||
|- | |- | ||
|'''[[House Of Smoke]]'''||Private label brand - see '''[[Rajek]]'''. | |'''[[House Of Smoke]]'''||Private label brand - see '''[[Rajek]]'''. |