2,794
edits
(tidied markup) |
No edit summary |
||
(2 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 48: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Nikolas-Pfeifen]]'''||Nikolas Wagner; Lichtenstein. | |'''[[Nikolas-Pfeifen]]'''||Nikolas Wagner; Lichtenstein. | ||
|- | |||
|'''Nonnenbroich'''||[[Heiner Nonnenbroich]]; Kerken. | |||
|- | |- | ||
|'''[[Noske]]'''||Hans Günter Noske; Mülheim an der Ruhr. | |'''[[Noske]]'''||Hans Günter Noske; Mülheim an der Ruhr. | ||
Line 57: | Line 59: | ||
|'''[[Oldenkott]]'''||Henric's Oldenkott senior & Comp.; Rees/Lower Rhine. Also Herm's Oldenkott & Söhne, Ahaus. | |'''[[Oldenkott]]'''||Henric's Oldenkott senior & Comp.; Rees/Lower Rhine. Also Herm's Oldenkott & Söhne, Ahaus. | ||
|- | |- | ||
|''' | |'''Olis Pfeifen'''||[[Olaf Höppe]]; Emerkingen. | ||
|- | |- | ||
|'''Olivepipes'''||Oliver Brandt. See [[Brandypipes]]. | |'''Olivepipes'''||Oliver Brandt. See [[Brandypipes]]. | ||
|- | |- | ||
|'''[[Oppenberg]]'''|| | |'''Oppenberg'''||[[Ingmar Oppenberg]]; Berlin. | ||
|- | |||
|'''Ostfriesen Pipe'''||[[Joachim Bittl]]. | |||
|- | |- | ||
|''' | |'''Ott'''||[[Gebhard Ott]]; see [[VAUEN]]. | ||
|- | |- | ||
|'''<font size="4">P</font>''' | |'''<font size="4">P</font>''' |