23,213
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
(2 intermediate revisions by 2 users not shown) | |||
Line 19: | Line 19: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Arnoldi]]'''||Rudi Arnold; Pfullingen. | |'''[[Arnoldi]]'''||Rudi Arnold; Pfullingen. | ||
|- | |||
|'''[[Atlantic Bruyere]]'''||West Germany, Need Information | |||
|- | |- | ||
|'''[[Axmacher]]'''|| Frank Axmacher; Solingen | |'''[[Axmacher]]'''|| Frank Axmacher; Solingen | ||
Line 49: | Line 51: | ||
|'''Birkdale'''||'''[[Wolsdorff]]''' brand. | |'''Birkdale'''||'''[[Wolsdorff]]''' brand. | ||
|- | |- | ||
|'''Bischoff'''||Jürgen "Bibi" Bischoff; Hainburg/Hessen. See '''[[Bischoff-Pfeifen]]'''. | |'''Bischoff-Pfeifen'''||Jürgen "Bibi" Bischoff; Hainburg/Hessen. See '''[[Bischoff-Pfeifen]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''Bittl'''||Joachim Bittl; Rostrup. See '''[[JB Pfeifen]]'''. | |'''Bittl'''||Joachim Bittl; Rostrup. See '''[[JB Pfeifen]]'''. | ||
Line 58: | Line 60: | ||
|- | |- | ||
|'''Böck'''||Dietmar Böck; Senden. See '''[[Pfeifenbau D. Böck]]''' (pdb). | |'''Böck'''||Dietmar Böck; Senden. See '''[[Pfeifenbau D. Böck]]''' (pdb). | ||
|- | |||
|'''[[Bonsai Pipes]]||Tobias Höse; Brandenberg | |||
|- | |- | ||
|'''Börner, Jürgen'''|| See [[Jürgen Börner]]. | |'''Börner, Jürgen'''|| See [[Jürgen Börner]]. |