2,411
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 69: | Line 69: | ||
|- | |- | ||
| ||Brands: CHP-X, Gran Hill, M. Kabik, Sven-Lar, Tobak, Vajra, [[Wenhall]]. | | ||Brands: CHP-X, Gran Hill, M. Kabik, Sven-Lar, Tobak, Vajra, [[Wenhall]]. | ||
|- | |||
|'''Kaldenberg'''||'''F.W. Kaldenberg's Sons''' - Manufacturers of Fine Meerschaum and Briar Pipes. Obsolete firm from NYC. | |||
|- | |||
| ||[[Image:Kalden.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''[[Kalnitz]]'''||'''[[Brian Kalnitz]]'''; Buffalo, NY | |'''[[Kalnitz]]'''||'''[[Brian Kalnitz]]'''; Buffalo, NY |