2,411
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 37: | Line 37: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Lord Davenport Pipes]]'''||Lord Davenport Pipes Ltd.; New York City. Known from the 1940's. | |'''[[Lord Davenport Pipes]]'''||Lord Davenport Pipes Ltd.; New York City. Known from the 1940's. | ||
|- | |||
| ||[[Image:Lord-Davenport.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''[[Loscalzo Pipes]]'''||Craig A. Loscalzo; Lexington, KY. | |'''[[Loscalzo Pipes]]'''||Craig A. Loscalzo; Lexington, KY. | ||
Line 45: | Line 47: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Lynch]]'''||O.E. Lynch | |'''[[Lynch]]'''||O.E. Lynch | ||
|- | |||
| ||[[Image:Lynch_1.jpg|50px]] | [[Image:Lynch_2.jpg|50px]] | [[Image:Lynch_3.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''[[]]'''|| | |'''[[]]'''|| | ||
Line 68: | Line 72: | ||
|'''[[Marks]]'''||Andrew Marks; Middlebury, VT | |'''[[Marks]]'''||Andrew Marks; Middlebury, VT | ||
|- | |- | ||
|'''[[Martin]]''' | |'''Martin'''||'''[[Sam Martin]]''' († 1992); Little Rock, AR | ||
|- | |||
| ||[[Image:MartinS_07.jpg|50px]] | [[Image:MartinS_08.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''Martin''' | | ||'''Thomas Martin'''; Beverly, MA. See '''[[TM Pipes]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''[[Martin Pipe Company]]'''||Hal Silverstein († 2003) | |'''[[Martin Pipe Company]]'''||Hal Silverstein († 2003) | ||
|- | |||
| ||[[Image:MartinPCo_1.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''[[Marxman]]'''||Robert L. Marx († 1992); New York City | |'''[[Marxman]]'''||Robert L. Marx († 1992); New York City | ||
Line 102: | Line 110: | ||
|'''Mermet'''||'''[[Andre Mermet]]'''; New York City, New York & San Francisco, CA | |'''Mermet'''||'''[[Andre Mermet]]'''; New York City, New York & San Francisco, CA | ||
|- | |- | ||
| | | ||'''[[Jimmy Mermet]]'''; San Francisco, CA | ||
|- | |- | ||
|'''[[Mickles]]'''||Clarence Mickles (†), Park Forest, IL | |'''[[Mickles]]'''||Clarence Mickles (†), Park Forest, IL |