23,095
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 177: | Line 177: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Cadogan]]'''||Cadogan Investment Ltd.; Southend-on-Sea, Essex | |'''[[Cadogan]]'''||Cadogan Investment Ltd.; Southend-on-Sea, Essex | ||
|- | |||
|'''Captain'''||old English brand by [[Orlik]] also French brand by [[Simon Vuillard & Strauss]] | |||
|- | |- | ||
|'''[[Capt. Kidd]]'''||'''[[BBB]]''' sub-brand / second. | |'''[[Capt. Kidd]]'''||'''[[BBB]]''' sub-brand / second. | ||
|- | |- | ||
|''' | |'''Captain Black'''||'''[[Orlik]]''' sub-brand / second. Now made by '''[[Cadogan]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''[[Captain Fortune]]'''||'''[[John Redman Ltd./British Empire Pipe Co.]]''' London Made | |'''[[Captain Fortune]]'''||'''[[John Redman Ltd./British Empire Pipe Co.]]''' London Made |