2,411
edits
No edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
|'''[[Gavirate]]'''||Gavirate (?); Gavirate (Varese) | |'''[[Gavirate]]'''||Gavirate (?); Gavirate (Varese) | ||
|- | |- | ||
|'''GBG'''|| ''' '''Giuseppe Basciano Genova by Giuseppe Basciano, Import Pipes, Genova (GE) (†) | |'''GBG'''|| ''' '''Giuseppe Basciano Genova by Giuseppe Basciano, Import Pipes, Genova (GE) († 1999)''' | ||
|- | |- | ||
|'''Geppetto'''||Giancarlo Guidi sub-brand. | |'''Geppetto'''||Giancarlo Guidi sub-brand. → '''[[Ser Jacopo]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''Gianni'''||Private label brand made by Ascorti / Radice for '''Gianni Davoli''', Milano. | |'''Gianni'''||Private label brand made by Ascorti / Radice for '''Gianni Davoli''', Milano. → '''[[Caminetto]]'''. | ||
|- | |||
| ||[[Image:Gianni_1.jpg|50px]] | [[Image:Gianni_2.jpg|50px]] | [[Image:Gianni_3.jpg|50px]] | | |||
|- | |- | ||
|'''[[Gigi]]'''||Luigi Crugnola; Oltrona al Lago (Varese). | |'''[[Gigi]]'''||Luigi Crugnola; Oltrona al Lago (Varese). | ||
Line 61: | Line 63: | ||
|'''Il Veliero'''||??? | |'''Il Veliero'''||??? | ||
|- | |- | ||
|'''Imperatori'''||Giorgio Imperatori | |'''Imperatori'''||Giorgio Imperatori. → '''[[Il Ceppo]]'''. | ||
|- | |- | ||
|'''[[]]'''|| | |'''[[]]'''|| | ||
Line 72: | Line 74: | ||
|- | |- | ||
|'''Judd's own'''||Made for USA (?) | |'''Judd's own'''||Made for USA (?) | ||
|- | |||
|'''Junior'''||Sub-brand / second of Luigi Crugnola; Oltrona al Lago (Varese). → '''[[Gigi]]''' | |||
|- | |- | ||
|'''[[]]'''|| | |'''[[]]'''|| |