23,097
edits
mNo edit summary |
No edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Irrera]]'''||Leo Irrera; New York City | |'''[[Irrera]]'''||Leo Irrera; New York City | ||
|- | |||
|'''[[Iwan Ries & Co.]]'''||IRC Tobacco (Stanley Levi); Tobacconist, Chicago, IL | |||
|- | |- | ||
|'''<font size="4">J</font>'''|| | |'''<font size="4">J</font>'''|| | ||
Line 68: | Line 70: | ||
|'''<font size="4">K</font>''' | |'''<font size="4">K</font>''' | ||
|- | |- | ||
|'''[[Kabik]]'''||Michael V. Kabik; retired from pipemaking. | |'''[[Kabik]]'''||Michael V. Kabik; retired from pipemaking; MD, VA. | ||
|- | |- | ||
| ||Brands: CHP-X, Gran Hill, M. Kabik, Sven-Lar, Tobak, Vajra, [[Wenhall]]. | | ||Brands: CHP-X, Gran Hill, M. Kabik, Sven-Lar, Tobak, Vajra, [[Wenhall]]. | ||
Line 99: | Line 101: | ||
|- | |- | ||
|'''Kendall'''||Kim Kendall; Phoenix, AZ. See '''[[Penguin Briar]]''' | |'''Kendall'''||Kim Kendall; Phoenix, AZ. See '''[[Penguin Briar]]''' | ||
|- | |||
|'''[[Kernel, Dr.]]||Jos. E. (Pat. 2614568); ? | |||
|- | |- | ||
|'''[[Kevin Arthur Pipes]]'''||Kevin Arthur Skraboly; Aurora, IL. | |'''[[Kevin Arthur Pipes]]'''||Kevin Arthur Skraboly; Aurora, IL. |