23,094
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 73: | Line 73: | ||
|- | |- | ||
|'''[[Jesse Jones]]'''||Canyon, Texas | |'''[[Jesse Jones]]'''||Canyon, Texas | ||
|- | |||
|'''Joseph Murray'''||Brand and shop in New York | |||
|- | |- | ||
|'''[[Jorgenson]]'''||Yern "Bo" Jorgenson; Wayne, PA. | |'''[[Jorgenson]]'''||Yern "Bo" Jorgenson; Wayne, PA. | ||
|- | |- | ||
|'''[[Jost]]'''||Jost; St. Louis, MO. See Bill '''[[Collins]]''' | |'''[[Jost]]'''||Jost; St. Louis, MO. See Bill '''[[Collins]]''' | ||
|- | |||
|'''Jost's'''||Brand of Jost's tobacconist. Pipes made mainly by [[Comoy's]]. Symbol: white '''J''' in a circle | |||
|- | |- | ||
|'''[[JS Pipes]]'''||Joel Shapiro; Rancho Cordova, CA. | |'''[[JS Pipes]]'''||Joel Shapiro; Rancho Cordova, CA. |